00318ES1E184T-W22 WEG AC Motor
W22 3 HP 4P 182/4TC 1Ph 208-230/460 V 60 Hz IC411 – TEFC – Foot-mounted
Downloads: 00318ES1E184T-W22
00318ES1E184T-W22 – WEG AC Motor. High starting torque
Additional information
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | WEG |
| Application | General Purpose |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame | 182/4T |
| Degree of Protection | IP55 |
| Horsepower | 3 HP |
| Kilowatts | 2.2 kW |
| Phase | 1 Ph |
| Rated Voltage | 208-230/460 V |
| Rated Frequency | 60 Hz |
| Rated Current | 14.5-13.8/6.90 A |
| Rated Speed | 1745 RPM |
| Synchronous speed | 1800 RPM |
| Pole | 4:00 PM |
| Service Factor | 1.15 (1.00 @ 208V) SF |
| Enclosure | IC411 – TEFC |
| Mounting | Foot-mounted |
| Flange | Without |
| Rated Torque | 9.03 ft.lb |
| Terminal Box | Left position |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |